Nový Zéland, Popis pracovních míst

Pomocné práce na polích
Jedná se převážně o pumpkin weeding, nebo probírání cibule, sběr cibule, sběr fazolových lusků, sběr rajčat, sběr chřestu, plení, vysazování rostlin nebo další práce tohoto typu. Práce je placená ve většině případů hodinově a to v rozmezí NZD$13.50 - 16.20/hodina. V případě, že se jedná o pumpkin weeding, je možné se setkat s prací na kontrakt (úkolem). V tomto případě je cena stanovena podle délky řádku a množství plevele.
Sběr ovoce, protrhávání plodů
Sběr ovoce (v angličtině picking) patří na Novém Zélandu mezi velice oblíbené práce a to z důvodů vysokých výdělků. Můžete sbírat jablka, kiwi, švestky, broskve, hrušky, třešně, citrony, mandarinky atd. Tato práce je placená ve většině případů na kontrakt, což znamená úkolem, tedy podle počtu. Plody jako jablka, hrušky, broskve se sbírají do dřevěných beden, kterým se říká "bin". Tento "bin" má tři velikosti, záleží pro jaký účel tyto plody sbíráte. Za jeden bin je placeno NZD $30 až 50. Všechny tyto ceny jsou stanoveny podle velikosti plodů a množství plodů atd. Každý sběrač by měl dovršit v prvních dnech hranici 4 binů. Velice záleží na Vaší technice a rychlosti, kterou zvolíte. Během krátké doby však získáte zkušenosti ve sběru těchto plodů a Vaše výkony půjdou značně nahoru. Naši klienty sbírají průměrně kolem 4-6 binů, někteří hranici 8 binů za jeden den. Protrhávání ovoce (tzv. thinning) patří k těm velice jednoduchým pracím. Zaleží pouze na Vaši zručnosti a rychlosti. Práce je placena na kontrakt (podle počtu stromků, které protrháte). Cena není pevně stanovena, zaleží převážně na velikosti stromů a množství ovoce. Za velký strom získáte NZD $15, za maličký NZD $1. Dále v případě, že pracujete na velkém stromu, může Vám to zabrat přibližně 30 až 60 minut (záleží na zkušenostech) v případě malého stromku něco kolem 1-3 minuty. Toto je pouze pro Vaši představu ceny za stromky jsou v rozmezí NZD $1 až 15/kus.


Práce na vinicích
Práce na vinicích na Novém Zélandu jsou téměř 11 měsíců v roce, ať už se jedná o jarní nebo letní práce, zastřihávání mladého vína, protrhávání nezralého vína, uchytávání ochranných sítí proti ptactvu, odstraňování zelených lístků a následný sběr. Tyto práce jsou placeny hodinově, ojediněle se stává, že v kontraktu tedy úkolem, ale to je velmi nečasté. V podzimním a zimním období se jedná převážně o prunning (zastřihávání a následné navazování). Tento druh práce je placený v kontraktu, tedy úkolem. Cena je stanovena podle staří a podle počtu výhonků. Průměrný pracovník je schopný si vydělat NZD $120 až NZD $160, někteří až NZD $200 za jeden den práce, samozřejmě záleží na jeho zručnosti a rychlosti.

Práce v baličkách ovoce
Práci v baličce ovoce můžeme zařadit mezi práce velice jednoduché. Jedná se především o přebírání a balení ovoce. Některé baličky jsou také zaměřeny na balení chřestu, cibule, dýní atd. Pracovní doba je rozdělena na ranní a odpolední směnu tj. od 7.30 do 16.30 a od 17.30 do 00.30 hodin. Pracovat je také možné od pondělí do soboty. Platové podmínky NZD$13.50 - 16.20/hodina. Během pracovní doby jsou dvě 15 minutové přestávky, které jsou plně hrazeny a jedna 30 minutová, která hrazena není. Někteří naši klienti kombinují tuto práci také se sběrem ovoce.

Sběr borůvek, jahod, malin a ostatních plodin
Sběr tohoto ovoce je v poslední době velice populární. Sběry probíhají většinou každý den a to od rozednění do soumraku. Práce je placena kontraktem tedy podle množství, které nasbíráte. Záleží jen a jen na Vás, kdy začnete a kdy půjdete domů. Výjimku tvoří baličky tohoto ovoce, tam je pracovní doba určena a je ji potřeba dodržovat. Platové podmínky v baličce tohoto ovoce jsou stejné jako v ostatních baličkách a to od NZD$13.50 - 16.20/hodina. V případě, že se jedná o sběr, zaleží jen na Vás, kolik času věnujete tomuto druhu práce a kolik si vyděláte. Průměrný výdělek byl tento rok NZD $120 za jeden pracovní den. Sběr borůvek na Novém Zélandu je velmi rozdílný od evropského stylu sběru, což můžete sami posoudit podle velikosti pole na fotografii v Galerii obrázků.

Sběr dýní, tzv. pumpkin picking
Sběr dýní patří k velice fyzicky náročným pracím, ale zároveň k velmi doře placeným. Tyto sběry začínají první týden v lednu a konči v polovině května. Sbírá se ve skupině 10 až 14 lidí. Výdělek je odvozen podle počtu naplněných košů. Velmi záleží také v jaké skupině pracujete. Výdělky se pohybují řádově kolem NZD$140 až NZD$200/den. Začátek 6.00 konec 18.00 hod.

Prostříhávání, sběr a balení kiwi
Kiwi ovoce je další možností pro Vaši práci na Novém Zélandu. Sběr tohoto ovoce se provádí většinou ve skupinách. Skupinu tvoří 6 až 10 lidí, výdělek se rozděluje mezi všechny členy skupiny rovnoměrně. V případě, že se sbírá zlaté kiwi, je tato práce placena hodinově a to v rozmezí NZD$13.50 - 16.20/hodina. Následný sběr kiwi, prostříhávání a jarní úpravy těchto stromků jsou placeny na kontrakt tedy podle počtu kusů. Opět záleží jen na Vaší rychlosti a zručnosti. V případě, že pracujete v baličce tohoto ovoce, jste placeni od hodiny.

Práce v zemědělství na Novém Zélandu jsou fyzicky náročné a je potřeba dodržovat pracovní dobu dané farmy či zaměstnavatele. V případě, že potřebujete volno či chcete jet cestovat na několik dní, je potřeba to nahlásit přibližně jeden týden před požadovanou dovolenou. Průměrné výdělky v zemědělství jsou NZD $13.50 za hodinu na severním ostrově a NZD$13.50 - 16.20/hodina na jižním ostrově. V případě, že pracujete v kontraktu NZD $120 za jeden pracovní den, tyto mzdy jsou uvedeny před zdanění, daň na Novém Zélandu je odvozena podle vašeho výdělku. Zálohové odvody na daň z příjmu činí cca 20% a při odjezdu z Nového Zélandu je možné nárokovat vrácení části odvedených záloh na daň. Uvědomte si prosím, že toto číslo je průměrné a každý člověk je jiný a má jiné tempo práce. Proto nelze tuto částku  žádném případě garantovat.

Pracovní doba na farmách, sadech začíná v 7 hodin ráno a končí kolem 17.00 hodin. Pracovat je možno od pondělí do soboty, v případě vašeho zájmu i v neděli. Jestliže pracujete v hodinové mzdě, máte dvě 15 minutové přestávky a jednu půlhodinovou na oběd. Patnáctiminutové přestávky jsou hrazeny zaměstnavatelem, půlhodinová ne. V případě kontraktu záleží pouze na Vás, kdy si uděláte přestávku na svačinu či oběd. Platba za provedenou práci probíhá každý čtvrtek nebo pátek na Váš novozélandský bankovní účet. Nový Zéland nabízí také spoustu dalších pracovních možností jako je práce ve skleníku (rajčata, papriky, okurky apod.), dále stříhání ovcí, práce v zpracovatelkách masa a zeleniny atd.

Nový Zéland

Hlavní strana Nový Zéland
Základní informace
Fotoalbum
Počáteční náklady
Víza a imigrační kontrola
Ubytování
Nabídka pracovních míst
Popis pracovních míst
Kvalifikované práce
Studijní programy
Naše služby
Ceník našich služeb
Zkušenosti lidí
Rezervace letenek
Často kladené otázky
Kontaktní informace