Nový Zéland, Základní informace

Oficiální název: Nový Zéland
Hlavní město: Wellington
Rozloha: 268680 km2
Počet obyvatel: 3951307
Hustota obyvatel: 14.7 lidí na km2
Státní zřízení: konstituční monarchie v rámci Commonwealthu s jednokomorovým parlamentem
Časové pásmo: GMT +12, od března do října GMT +13
Administrativní dělení: 16 regionu
Nezávislost od: 26.9.1907 (od Velké Británie)
Měna: novozélandský dolar (DNZ) = 100 centu
Úřední jazyk: angličtina, maorština
Délka pobřeží: 15134km
Gramotnost : 99% populace
Nezaměstnanost: 5.3%
Průmysl: potravinářský, dřevařský a papírenský, textilní, bankovnictví, cestovní ruch a těžba nerostů
Zemědělství: pšenice, žito, brambory, luštěniny, zelenina, ovoce, vlna, maso a mléčné produkty, ryby
Přírodní zdroje: zemní plyn, železná ruda, písek, uhlí, stavební dřevo, zlato, vápenec
Nejvyšší hora: Mount Cook - Aoraki (3.754 m)
Nejnižší bod: Tichý oceán (0m)
Nejdelší řeka: Waikato (425 m)
Největší město: Auckland (900.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: častá, ale nepříliš nebezpečná zemětřesení, sopečná aktivita
Železnice v km: 3898
Silnice v km: 92053
Přístaviště: Auckland, Christchurch, Napier, Dunedin, Tauranga, Wellington


Severní ostrov
Severní ostrov Nového Zélandu je obdařen mírným přímořským klimatem, které se pohybuje od subtropického v severní části k mírnému ve zbylé části ostrova. Severní ostrov se pohybuje mezi subtropickým a mírným klimatem. Subtropický Auckland a Northland zůstávají relativně teplé po celý rok, teploty se pohybují od 16 do 23 °C v létě a od 9 do 14 °C v zimě. Zbytek ostrova má teplá, vlhká léta, která přecházejí do studených, mokrých zim. Počasí Severního ostrova je velmi proměnlivé. Jemné spršky mohou přerušit slunečný den v jakoukoli roční dobu. Roční úhrn srážek je zde okolo 1300 mm.

Země Severního ostrova se začala vytvářet před dávnými časy pomocí silných ohňů nesčetných sopek. Poslední erupce se tu ozvala poměrně nedávno, v roce 1996, kdy obr Mount Ruapehu odfoukl část svého vrcholu. Hluboký kráter jezera Taupo vybuchl v roce 186 n.l. s ničivými následky pro místní zachovalé lesy. Bouřlivá geologická minulost ostrova není vidět lépe nikde jinde než v mnoha turistických resortech a termálních oblastech jako je například Rotorua na Střední vulkanické náhorní plošině. Tady turisty baví především bazénky vařícího se bahna a tryskající gejzíry, které demonstrují přírodní síly při práci.

Navzdory své vulkanické tvorbě je většina povrchu Severního ostrova pokryta smaragdově zelenými pastvinami pro dobytek a nízkými kopečky posetými miliony ovcí. Brzy získáte pocit, že Nový Zéland je jedna velká ovčí a dobytčí farma, což je částečně pravda, protože většina ze čtyřmilionové populace Nového Zélandu je koncentrována do velkých měst. Například Auckland má více než milion obyvatel a je hlavní bránou pro 1,4 milionu každoročních zámořských návštěvníků. Další důležitá centra Severního ostrova jsou Hamilton, Napier, New Plymouth, Wanganui, Palmerston North a Wellington, který je zároveň hlavním městem Nového Zélandu. Na tomto ostrově, který tvarem připomíná diamant, můžete rozeznat některé regionální odlišnosti. Na severu převládá subtropické klima s členitými zálivy, písečnými plážemi a bujnými lesy.

Východní pobřeží se může pochlubit třpytivým vodním hřištěm, které se jmenuje the Bay of Islands. Povodí řeky Waikato kolem Hamiltonu je území ostrova nejbohatší na chov dobytka. Taranaki je podobně obdařené nádhernými loukami, které se formují kolem osobitého kuželu vulkánu Mount Taranaki / Egmont. East Cape je populární turistická cesta podél Sunshine Coast, kde první denní světlo na světě tvoří malebné pobřeží. To vede dolů k bohatým, úrodným planinám Hawke's Bay, kde se hojně pěstuje ovoce a hroznové víno. Dále na jihu se rozkládá klasická kopcovitá krajina s ovčími farmami ve Wairarapa.


Jižní ostrov
Jižní ostrov zasahuje více než 600 km do Southern Ocean, takže má nižší teploty než Severní ostrov. Například průměrné teploty v Queenstownu se pohybují od 10 do 21 °C v létě a od 1 do 9 °C v zimě. Nelson a Blenheim se těší z nejvíce slunečných hodin v zemi, až 2500 hodin ročně. Jižní ostrov Nového Zélandu je impozantní země, povzbuzená ohromnou silou Země. Krajina Jižního ostrova je úplně jiná než smaragdově zelené kopečky severní části, takže v okamžiku, kdy překročíte Cook Strait, máte pocit, že jste přicestovali do jiné země.

Všechno začíná slunečnými oblastmi Nelson a Marlborough, majestátními Jižními Alpami s jejich sněhovými čepicemi, které se táhnou 600 km jižné podél alpské zlomové linie. Alpy pokrývají větší území než je například celé Švýcarsko a v národním parku Mount Cook se šplhají až do výšky 3700 metrů nad mořem. Západní pobřeží je plné záhadných deštných pralesů, zurčících horských pramenů, malebných horských jezer a bouřemi bičovaného pobřeží. Přírodní království v této oblasti je tvořeno především národními parky ve Fiordlandu, Westlandu, dále Arthur´s Pass, Mount cook, Mount Aspiring, Kaharangi.

Města jako Queenstown a Wanaka lákají především díky sjezdovkám s pravým prašanem a nádhernými přírodními scenériemi. Christchurch dominuje lidskou stránkou, jelikož je největší město Jižního ostrova, hrdé na své anglické dědictví, vznešené domy, zahrady a živé umění a řemesla. Dunedin je pak úspěšným univerzitním městem s rozličnými historickými budovami a fascinujícími přírodními rezervacemi. Nelson a Blenheim jsou typickými moderními městy, centry životního stylu, plné slunce, zlatého písku, mořské stravy, dobrého vína, čerstvého ovoce, umění a řemesel.

Jako bonus pro cestovatele, Jižní ostrov se může chlubit perfektní sítí dálnic a téměř žádnými dopravními zácpami, jelikož tenhle ostrov je domovem sotva jedné čtvrtiny obyvatel celého Nového Zélandu. Jižní ostrov na rozdíl od Severního, v němž se koncentruje většina obyvatel díky Aucklandu a dalším velkým městům, stojí trochu stranou jako nedotknuté prostředí plné přírodních krás. Pokud toto území navštívíte, zůstanou Vám vzpomínky do konce života.

Nový Zéland

Hlavní strana Nový Zéland
Základní informace
Fotoalbum
Počáteční náklady
Víza a imigrační kontrola
Ubytování
Nabídka pracovních míst
Popis pracovních míst
Kvalifikované práce
Studijní programy
Naše služby
Ceník našich služeb
Zkušenosti lidí
Rezervace letenek
Často kladené otázky
Kontaktní informace