Austrálie, Jak si vrátit náklady?

5 důvodů, proč si najít práci:
1. Vyděláte si peníze.
2. Zdokonalíte se ve znalosti angličtiny.
3. Poznáte lidi z různých koutů světa.
4. Získáte nové pracovní zkušenosti.
5. Získáte nové kontakty.

Několik informací, pokud jste přicestovali včera nebo předevčírem:
Ve vašem pase se momentálně nachází studentské vízum. Pokud chcete pracovat, musíte požádat o pracovní povolení přes internet. Poplatek za pracovní povolení je AUD $ 60*. Nezapomeňte pak zajít na imigrační úřad – Department of Immigration and Multicultural Affairs, kde vám do pasu nalepí novou nálepku s vízem (kontakt na imigrační úřad najdete na konci tohoto článku).
Pracovní povolení vás opravňuje pracovat po dobu studia maximálně 20 hodin týdně. V době prázdnin můžete pracovat neomezeně, což znamená, že můžete pracovat na plný úvazek, tj. 40 hodin týdně. To je jeden z důvodů, proč se většina mezinárodních studentů tak těší na prázdniny. Studenti většinou pracují na částečný úvazek (part time) nebo příležitostně (casual).

Kromě pracovního povolení budete potřebovat také daňové číslo (Tax File Number), které slouží k evidenci a odvodu daní. O daňové číslo požádáte prostřednictvím internetu. Za jeho vydání neplatíte žádný poplatek. Do 28 dní od podání žádosti vám toto číslo přijde poštou, ale už v době tohoto čekání na TFN můžete pracovat (na základě žádosti o TFN). Se žádostí o pracovní povolení a daňové číslo vám rádi pomůžeme v agentuře a po absolvování povinných formalit můžete soustředit všechnu svojí energii na hledání práce.

Na začátku si položte otázku, co od samotné práce očekáváte a jaké jsou vaše priority. Chcete se zdokonalit v angličtině? Pak tedy hledejte práci, při které každodenně přicházíte do kontaktu s lidmi. Chcete si vydělat peníze na cestování? Zvažte možnost nechat se zaměstnat v restauraci nebo na stavbě. Chcete získat zkušenosti ve svém oboru, který jste studovali v Čechách? Požádejte o pomoc personální agenturu a snažte se splnit podmínky, které agentura vyžaduje.

Pokud jste si právě uvědomili, že současná práce nesplňuje vaše očekávání, nastal čas, abyste si našli nový job. Na vlastní kůži jsem se přesvědčila, že najít práci v Sydney není vůbec těžké. Já osobně jsem ji našla velmi rychle. Jednoho slunečného zimního dne jsem se rozhodla konečně si najít nějaký ten zdroj obživy. Chtěla jsem pracovat jako servírka, ale nechtělo se mi osobně obcházet jednu restauraci za druhou. Upřednostnila jsem počítač ve vyhřáté agentuře a hledala jsem zajímavé inzeráty. Na pár nabídek jsem reagovala zasláním strukturovaného životopisu. Za necelou půlhodinu mi zavolal manažer jedné restaurace, jestli bych nemohla večer přijít na trénink. Pravděpodobně ho můj životopis zaujal. Perfektně vypracované CV je vaší vizitkou a zároveň vstupenkou k pracovním nabídkám. Pokud vám chybí praxe, tak neuškodí, když si určité skutečnosti přikrášlíte a přizpůsobíte podle potřeby. Jedná se o praxe při pomocných a nekvalifikovaných pracích. Neznám nikoho, kdo by nedokázal umýt nádobí, uklidit nebo někoho obsloužit.

Práci si můžete hledat „od stolu“ nebo v „terénu“.Od stolu znamená, že využíváte noviny (Sydney Morning Herald, Daily Telegraph, Slovak and Czech Herald), internet a telefon. Nějaké pracovní nabídky můžete najít i na nástěnkách ve školách a univerzitách. Užitečným zdrojem informací jsou též spolužáci, kamarádi a známí. Při hledání práce vám můžou pomoct také personální agentury.

V terénu hledáte práci osobně. Postupně oslovujete potencionální zaměstnavatele a rozdáváte kopie životopisu. V tomto případě se jedná nejvíce o práci v pohostinství a hotelích. Velmi důležitý je úsměv na tváři a příjemné vystupování. Přesvědčte vaše potenciální zaměstnavatele o vaší snaze, ochotě a flexibilitě. Nevzdávejte se! Nebojte se ptát a ptejte se všude, všech a na všechno. Pokud se některému zaměstnavateli zalíbí váš životopis, pozve vás na trénink nebo na pohovor. Ptáte se, zda vás přijme? Záleží jen na vás a vašich schopnostech.

Kde hledat?
Přijeli jste nedávno do Austrálie? Studujete na odborné nebo jazykové škole a nevíte, jak využít svůj volný čas? Ideálním řešením je najít si práci (průměrná mzda se pohybuje v rozmezí 10-25 AUD (180-450 CZK)/hod).

Pohostinství, restaurace:
Pomocné práce v kuchyni (kitchenhand - potřebujete minimální znalost angličtiny).
"Runner" - servírování nápojů a jídel (stačí základy angličtiny a pohodlná obuv).
Číšník/servírka (schopnost komunikovat v angličtině a držet se hesla „náš zákazník, náš pán“).
Barman/barmanka - rychlý, pohotový, rozumí anglicky a vyzná se v míchání nápojů.
Hosteska - velký úsměv a základy angličtiny stačí.
Kavárny, cukrárny, prodej zmrzliny, rychlé občerstvení (zde všude přicházíte do styku se zákazníky, takže musíte umět komunikovat v angličtině).
Bankety, rauty, společenské akce, firemní party (práci na nich zabezpečuje pracovní agentura a schopnost komunikovat v angličtině a flexibilita jsou nutností).

Pokud se rozhodnete pracovat v pohostinství, budete potřebovat RSA (Responsible Service of Alcohol) nebo RCG (Responsible Conduct of Gambling). RSA certifikát vás opravňuje podávat alkoholické nápoje. Současná cena jednodenního kurzu je AUD $85. RCG certifikát budete potřebovat pokud si najdete práci v zařízeních, kde se nacházejí hrací automaty. Získání certifikátu vás vyjde na AUD 75 a pro jeho získání je třeba také absolvovat jednodenní kurz.

Hotely, motely a penziony:
Recepční - komunikační schopnosti a pokročilá úroveň znalosti angličtiny jsou nevyhnutelné, musíte uspět při pohovoru.
Pokojská - základy angličtiny a omezené možnosti zdokonalit se v angličtině.
Práce v prádelně – základy angličtiny stačí.
Údržba - stačí rozumět instrukcím a umět danou věc opravit.

Služby:
Uklízení (základy angličtiny, pracuje se brzo ráno, večer nebo v noci, kanceláře, veřejné prostory).
Administrativní práce a pomoc v kanceláři (vyžaduje se pokročilá úroveň angličtiny jak mluvené tak psané, práce s PC, flexibilita).
Informační technologie a telekomunikace (pokročilá úroveň angličtiny je nutností jakož i předchozí zkušenosti v tomto oboru).

Ostatní:
Au-pair - komunikace v angličtině, předchozí zkušenosti s péčí o děti a řidičský průkaz jsou výhodou.
Zdravotnictví a pečovatelské služby - pomocné práce a péče o nemocné, staré a postižené v nemocnicích, domovech důchodců a domácnostech, schopnost empatie a komunikace v angličtině.
Práce na stavbě - budete potřebovat Work Cover Construction Induction Certificate, tzv. zelenou kartu, cena kurzu se pohybuje kolem AUD 110.
Prodavačka nebo pokladní v obchodě nebo supermarketu - schopnost komunikovat v angličtině.
Skladník v obchodu a supermarketu - základy angličtiny stačí.
Sezónní práce - sběr ovoce a zeleniny na farmách mimo Sydney - možné v době prázdnin.
Internship - odborná stáž.

Ne vždy se vám podaří sehnat si placenou práci v oboru, který jste vystudovali. Záleží na vašich schopnostech a štěstí. Nic není nemožné a pokud jste ochotní investovat peníze a chcete získat pracovní zkušenosti, odborná stáž v některé z australských firem je jejich zárukou. Odborná stáž je neplacená praxe ve vybrané firmě a vaší odměnou jsou nabyté zkušenosti. Pokud chcete získat kvalitní stáž v Sydney, potřebujete buď peníze nebo dobré kontakty. Pokud máte peníze, cesta je jednoduchá. International Student Placement Centre je agentura, která vám zabezpečí odbornou stáž v některé z australských firem za AUD 1300 (1 – 6 týdnů). Pokud peníze nemáte, zkuste oslovit některé firmy prostřednictvím e-mailu. Jednou z možností je i využití současné práce. Možná vaši restauraci nebo hotel vlastní velká společnost, která má vhodné podmínky pro internship. Stačí se jen zeptat. Pokud si práci najdete a nejste s ní spokojeni, nebo ji doslova nesnášíte, odejděte! Změna je život. Nebo práci začněte brát s nadhledem - není to přeci práce do konce života, ale jde jen o prostředek k dosažení vyššího cíle.

Poznámky na závěr:
Adresa imigračního úřadu:
Department of Immigration and Multicultural Affairs (DIMIA), Sydney CBD office, 26 Lee Street, Ground Floor, Sydney, NSW 2000

Užitečné internetové stránky zaměřené na hledání práce: www.seek.com.au, www.careerone.com.au, www.traveljobs.com.au, www.mycareer.com.au, www.employment.com.au.

Práce v pohostinství: www.pinnaclepeople.com.au
International Student Placement Centre, agentura která zajišťuje odbornou stáž: www.ispc.com.au.
Pokud potřebujete RSA, RCG anebo Zelenou kartu: www.tcptraining.com
RSA kurzy probíhají od pondělí do pátku, RCG kurzy probíhají každé úterý, čtvrtek a sobotu. Kurzy na získání Zelené Karty probíhají od pondělí do pátku. Říká se „work hard - play hard“ - když se pracuje, tak pořádně, když se kalí, tak do kolen. V Sydney toto platí dvojnásobně.

Austrálie

Hlavní strana Austrálie
Naše služby v ČR
Základní informace
Jak začít?
Životní náklady
Jak si vrátit náklady?
Cenová kalkulace
Možnosti přivýdělku
Studentská víza
Přehled australských škol
Naše služby
Rezervace letenek
Často kladené otázky
Kontaktní informace